Оренда майна: про оподаткування доходів фізосіб
Фахівці Городоцької ДПІ повідомляють. Якщо платник вирішив здавати майно в оренду, то оподаткування доходу від такої операції залежатиме від того, в якому юридичному статусі він знаходиться: як зареєстрований суб’єкт підприємницької діяльності чи як звичайна фізична особа.
1.Фізична особа здаєте в оренду нерухоме майно іншій фізичній особі, яка не є суб’єктом господарювання.
Дохід від надання нерухомості в оренду, житловий найм оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 %. Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5 %.
При цьому сам об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу встановлюється органами місцевого самоврядування. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.
Особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є платник податку – орендодавець. Тобто, платнику необхідно буде сплатити встановлені податки та прозвітувати про це в податкову (подати Декларацію про майновий стан і доходи).
2. Фізична особа здаєте в оренду нерухоме майно суб’єкту підприємницької діяльності.
Такий дохід буде оподатковуватись аналогічно доходу, визначеному у першому прикладі, але податковим агентом (тим, хто відповідає за нарахування та сплату податку під час нарахування доходу) буде орендар – суб’єкт підприємницької діяльності, який і перерахує визначені податки до бюджету.
Дохід від продажу легкового авто один раз на рік не оподатковується
Дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% (п. 173.1 ст. 173 ПКУ).
Винятком є дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, - такий дохід не підлягає оподаткуванню.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою 18%.
Оскільки Цивільний кодекс України не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа – підприємець, то дохід, отриманий ФОП від продажу власного рухомого майна, підлягає оподаткуванню за нормами, визначеними ст. 173 ПКУ.