Збитків ягідним культурам завдають хвороби та шкідники
Часто звертаються садівники, фермери Львівського р-ну з такими питаннями, що робити коли на ягодах аґрусу та смородини утворюється наліт сірий, в інших бурий і т.д?
Починається паніка в пошуках причини виниклої проблеми, якщо виявили на кущі агрусу і смородини зів’яле та опадаюче листя, пошкоджені пагони або вже і ягоди. Навряд чи можна допомогти рослинам, без точного визначення хвороби чи шкідника, чим більше ми знаємо про аґрус, смородину і особливості їх вирощування, тим краще. Поганий догляд за агрусом та смородиною дає слабкий розвиток кущів. Тут грає важливу роль вибір місця.
Наприклад, посадивши агрус на ділянці з високими ґрунтовими водами (менше метра до поверхні), ми можемо залишитися без хорошого врожаю, а то і знищити кущі, смородина навпаки вологолюбива рослина. Сильно зволожена земля в поєднанні з холодними туманами, ділянки позбавлені сонця, бур’яни, що забирають у аґрусу корисні речовини є фактором гальмування розвитку рослини, смородині підійде вологе місце без бур’янів . Важливо щоб воно було захищене від вітру, особливо в зимовий період,. По складу краще всього підійдуть родючі суглинисті грунти.
Агрус любить сонячну ділянку з заляганням ґрунтових вод нижче одного метра, прополка бур”янів а смородина любить сонячну, без бур’янів але вологу ділянку. Забезпечте їм ці умови, і імунітет ягідників значно підвищиться. Стимулює зростання нових пагонів і омолоджує кущі, щорічна обрізка аґрусу та смородини.
Хочу сказати, що на аґрусі, смородині, як і інших рослинах існують різні хвороби та шкідники. Дуже важливо вчасно попередити їх прояви і впливи на рослини. Протягом усього періоду важливо контролювати стан рослин, щоб виростити гарний урожай. При виникненні хвороб або появі шкідників на агрусі і смородині слід негайно приймати захисні заходи. Якщо ігнорувати ці негативні фактори, можна втратити урожай, а в подальшому і кущі. Захворювання аґрусу та смородини швидко поширюється, оскільки, збудниками є гриби, бактерії та віруси. Із шкідників аґрус та смородину найбільш пошкоджують аґрусові пильщики, брунькова міль, аґрусова вогнівка, аґрусова та агрусова пагонова попелиці. Із хвороб уражує рослини американська борошниста роса, або сферотека , європейська борошниста роса агрусу, стовпчаста і бокальчаста іржа, антрактоз, септоріоз, махровість (риверсія) смородини. Пожовтіння листя – перша ознака ураження сферотекою – американською борошнистою росою. Жовті розводи на листі виникають і при зараженні аґрусу мозаїкою – вірусним захворюванням, яке, на жаль, не підлягає лікуванню. Кущі, уражені мозаїкою, повинні бути викорчувані і спалені. Щоб ця хвороба не з'явилася у вашому саду, уважно оглядайте саджанці аґрусу перед купівлею і в жодному разі не купуйте підозрілі або слабкі екземпляри Із хвороб найбільш поширені грибні хвороби, більшість збудників хвороб є спеціалізованими паразитами і уражують окремі ягідні культури. Американська борошниста роса, або сферотека ( збудник – Sphaerotheka mors uvae Berk et Curt, клас – Ascomycetes, порядок – Erysiphales ), крім агрусу, пошкоджує також чорну та червону смородину. Мікроскопічна будова гриба та цикл її розвитку на обох культурах одинакові, вона вражає не окремі органи, а всю рослину цілком. Сприятливий період розвитку хвороби – кінець весни — початок літа. Перші ознаки розвитку захворювання проявляються з нижньої частини листків у вигляді невеликого білого нальоту. З часом, якщо не проводити захисні заходи проти хвороби, вона переростає в більш запущену фазу, для якої характерні появи коричневих грубих ущільнень. В уражені пагони чорніють, викривляються і засихають, затримується або зовсім припиняється ріст, листки відрізняються своїм кольором, стають світло-зеленими і засихають, злегка скручуючись. Якщо допустити до такої фази, врятувати рослину дуже складно. Залишати кущі в такому стані не рекомендується, оскільки спори легко розносяться комахами і вітром. Уражені ягоди недорозвиваються, зморщуються, іноді розтріскуються і опадають, ті що залишаються на кущах, вкриваються щільним шаром грибниці (бурим нальотом ) стають не придатними для споживання.
Європейська борошниста роса агрусу. Гриб пошкоджує агрус, іноді червону смородину і деякі інші рослини сімейства Grossulariaceae. Ознаки захворювання проявляються на верхній, а іноді на нижньому боці листків у вигляді білуватого, поступово сіріючого нальоту, що складається з міцелію гриба На плодах ці ознаки з'являються тільки зрідка. У період вегетації захворювання поширюється за допомогою конідій. Зимують і викликають первинне зараження навесні переважно клейстокарпіі з сумками і спорами На відміну від американської борошнистої роси агрусу придатки у клейстокарпій європейської борошнистої роси мають характерні вільчатообразне розгалуження. Захворювання зустрічається рідко, тому боротьбу з ним практично не проводять. У разі необхідності застосовують ті ж заходи, що проти американської борошнистої роси.
Бокальчаста іржа аґрусу ( Puccinia ribesii caricis Kleb.) – на лисках з нижнього боку, черешках і ягодах наприкінці травня на початку червня з’являються досить великі яскраві, жовто – оранжеві опуклі плями . Через деякий час вони здуваються і набувають вигляду бокалів. Уражені листки та зав’язки передчасно опадають. Розвитку хвороби сприяють підвищена вологість і наявність поблизу рослин осок. Захворювання здатне впливати на ріст і деформацію плодів, в результаті чого вони можуть впасти ще зеленими. Якщо не почати профілактичні заходи, можна втратити весь урожай. Крім агрусу, пошкоджує також чорну та червону смородину.
Інший вид - це Стовпчаста іржа. Збудником хвороби є базидіальний гриб Cronartium ribicola Dietr. порядку Uredinales. Хвойні дерева є переносщиками стовпчастої іржі. Проявляється тільки на листках смородини у вигляді оранжевого нальоту, з нижнього боку листка. На верхньому їх боці утворюються хлоротичні плями. Під кінець вегетації рослин, замість оранжевих пустул з'являються спочатку світлі, а потім коричнюваті рогоподібні вирости, що густо вкривають нижній бік листків. Вони буріють і передчасно обпадають. Пошкоджує аґрус і смородину.
Антракноз гриб Colletotrichum.- Пошкоджує аґрус і смородину. Досить шкідливе грибкове захворювання. На листках в кінці цвітіння утворюються дрібні розпливчасті бурі плями, які часто зливаються, утворюючи суцільні ділянки бурої відмерлої тканини. Листки скручуються краями догори, буріють і опадають. У більш пізніх стадіях хвороби листки вкриваються шорсткою, сухою кіркою коричневого кольору. Якщо не почати своєчасні профілактичні заходи, припиняється ріст рослини.Розвиток хвороби посилюється у другій половині літа, особливо коли випадає багато дощів. Такі кущі дуже погано готуються до зими і в більшості випадків сильно підмерзають навіть у м'які зими.
Септоріоз (Septoria ribis Desm). Найбільш сильно вражає чорну смородину і агрус, менше червону смородину. Захворювання поширене скрізь, але найбільшої шкоди завдає у Лісостеповій зоні країни.
У вигляді плям хвороба швидко поширюється по листю рослини. Початок червня є самим небезпечним періодом для інфікування рослин. Плями сірого кольору з темно-бурою облямівкою проявляються на початку розвитку захворювання. З подальшим розвитком на плямах з’являються чорні крапки. Такий перебіг хвороби викликає передчасне засихання та опадання листя. Збудник гриба продовжує жити навіть в опалому листі. Тому листя і всякі рештки кущів потрібно відразу прибирати і спалювати.
Махровість (риверсія) смородини.Збудником хвороби є вірус Blaskcurrant reversion virus (BRV). Вірус переміщається по судинній системі, він може вразити весь кущ цілком або окремі гілки. Переносчиком інфекції є смородиновий бруньковий кліщ (Cecidophyopsis ribis Westwood), що зимує у бруньках смородини, в результаті чого вони стають здутими. Швидко переноситься вірус у кінці весни — на початку літа, коли кліщі переміщуються у бруньки рослин. Безплідність квіткових бруньок є ознакою хвороби. Змінюється форма листка. листкова пластинка із п’ятилопатевої перетворюється на трилопатеву. Листки стають дуже дрібні на уражених рослинах, з великими рідкими зубчиками, з грубими темно-зеленими блискучими жилками. В уражених рослин бічні бруньки утворюють вегетативні загущені пагони замість квіткових китиць. Квітки прозорі, без опушення, тичинки, маточка деформуються, замість них утворюються луски, які набувають фіолетового забарвлення. Такі квітки, поражені Махровістю не зав’язують плодів і перетворюються в зелений пагін. Хворі рослини не мають смородинового запаху. Вірусне захворювання є невиліковним.
Брунькова міль - небезпечний і підступний шкідник. Ранньою весною, коли ще лежить сніг, гусениці помаранчево-червоного кольору, що вийшли із зимівлі вигризають по 5-7 бруньок кожна. Бруньки засихають і виглядають як обпалені. Помітити пошкодження важко, тільки після розпускання листя видно сильно оголені пагони.
Листова агрусова вогнівка - один з найбільш шкідливих шкідників.Пошкоджує аґрус та смородину. Гусениці (яскраво-зеленого кольору) вигризають м'якоть ягід відразу після їх зав'язування і протягом місяця кожна з них може пошкодити до 10-15 ягід смородини і 6-7 ягід агрусу. Пошкоджені ягоди обплутані павутиною, завчасно фарбуються, засихають і залишаються висіти на гілці досить тривалий час. Такі гнізда добре помітні на кущі. Урожай може бути знищений майже повністю.
Агрусовий пильщик. Заподіює чималу шкоду кущам. Великої шкоди завдають личинки спочатку скелетують, потім обгризають листя цілком за короткий час (1-2 дні) залишаючи лише товсті жилки листя агрусу і червоної смородини. При цьому гілки і навіть повністю кущі абсолютно позбавляються листя. При такому пошкодженні ягоди стають дрібними, в'януть і навіть опадають. Самі кущі погано готуються до зими і можуть підмерзнути. При виявленні цього шкідника, необхідно вжити заходів.
Аґрусова попелиця. Трапляється повсюдно. Пошкоджує аґрус, червону, золотисту, чорну та інші види смородини.
Пошкоджене самками й личинками листя скручується, утворює щільні грудки, всередині яких знаходяться колонії попелиць. Пошкоджені пагони викривляються, їхній ріст уповільнюється або призупиняється.
Попелиця агрусова пагонова. Поширена в усіх зонах, але особливо шкодить у Лісостепу і Поліссі.
Пошкоджує чорну і золотисту смородину, менше аґрус. Навесні у квітні під час набрякання бруньок , личинки-засновниці сидять на бруньках і висмоктують з них сік, після розпускання бруньок перелазять на черешки молодих листочків і зелені пагони. Пошкоджені черешки викривляються, листки нагинаються донизу і на верхівках гілок утворюються жмути із скручених листків. Всередині жмутів буває дуже багато попелиць. Влітку народжуються личинки-розселювачки, які перетворюються на крилатих попелиць і розлітаються на значні відстані, засиляючи нові насадження. Пошкоджені попелицями пагони продовжують рости і жмут із скручених листків залишається посередині пагона. Попелиці є переносчиками хвороб.
Щитівка вербова. Це шкідлива комаха в більшості випадків зустрічається в областях з холодним кліматом. Щитки комах схожі на бризки вапняного розчину. Під пеленою цих утворень знаходяться самки і яйця червоно-фіолетового кольору. На зиму личинки відмирають, а оживають в момент цвітіння агрусу, смородини. Годуються вони з соку рослини через довгий хоботок.
Павутинні кліщі –дуже малого розміру (від 1мм до 2мм). Швидко розмножуються з однієї рослини на іншу. Пошкоджує павутинний кліщ агрус, смородину малину, виноград, бузину, і навіть троянду. Як розпізнати його на агрусі чи смородині? Знаходяться шкідники на нижній стороні листка, і рослина покривається павутинною сіткою. Білі нитки на перший погляд можуть бути і непомітні, проте якщо облити кущ водою, то вони швидко проявляються. Шкідник живиться соком і коли проколює кущ, в місці проколу з’являється світла точка. Потім ця точка перетворюється в велику знебарвлену пляму і листя стає мармуровим, засихає і опадає. Крім того, якщо кущ вражений кліщем, то аґрус і смородина стають менш стійкими до впливу низьких температур. Кліщі можуть заразити рослину вірусними інфекціями й спорами грибних хвороб.
Каліфорнійська щитівка. Це карантинний шкідник. Трапляється у південних і південнозахідних областях України. Крім плодових і ягідних культур пошкоджує понад 200 видів лісових і декоративних рослин. Вражає плодові дерева та ягідні: яблуні, персики, сливи, смородину, агрус і ін. На гілках груші щитівка виглядає як дрібні точки з кольоровими точками або обідком. Каліфорнійська щитівка висмоктує сік з стовбурів, гілок, листя і плодів. На пошкоджених ділянках кора розтріскується, пагони викривляються, деформується і опадає листя, на плодах у місцях смоктання утворюються червоні плями. У разі значних пошкоджень дерева слабшають і поступово засихають. Шкідник має великий діапазон пластичності, витримуючи температуру від -35 до +43 °С і вологість повітря від 30 до 90%.
Чисельність каліфорнійської щитівки знижує сонечко, заражають їздці з родини хальцид та ін.
Заходи захисту. Дотримання карантинних заходів, що перешкоджають поширенню шкідника. Очищення стовбурів, скелетних гілок від відмерлої кори, вирізування сухих і пошкоджених гілок, а також кореневої порослі, і спалювання їх. При перевищенні економічного порогу шкодочинності: у клітинках 2-3 балів зараження (0,5 личинки на 1 м гілки до розпускання бруньок та 2-3% заселення плодів) рано навесні за сплячим ниркам при середньодобовій температурі повітря не нижче 4 °С - обприскування - промивання дерев овицидамы; у період відродження личинокбродяжок - обробка інсектицидами.
ПОРАДИ ФАХІВЦЯ
Методи контролю розвитку шкідників і поширення збудників хвороб ягідних культур.
Найкращим способом позбавити себе від численних клопотів по догляду за агрусом та смородиною – це придбання районованих сортів, стійких до багатьох хвороб і шкідників. Хворобу легше попередити, ніж боротися з нею. Говорячи простіше, вирощування повноцінного здорового агрусу та смородини цілком і повністю залежить від вас.
Ранньовесняний період (бруньки перед набуханням, березень - початок квітня)
Ранньою весною згрібати та спалювати старе опале листя на якому збереглися зимуючі стадії шкідників і хвороб, перекопувати грунт під кущами, вирізати і спалювати пошкоджені сухі гілки, для знищення зимуючих фаз шкідників і хвороб. Оприскування проводити ранньовесняний і весняний період до цвітіння дозволеними до використання в Україні: контактними та системними фунгіцидами (акробат,купроксат. бордоська суміш, ридоміл, танос, хорус, мідний купорос та ін), інсектицидами (децис профі, актара, карате зеон, актелік, енжіо, бі-58 новий та ін.)
Кліщі, не є комахами, застосовувати проти павутинних кліщів інсектициди марно. Ефективними препаратами від членистоногих шкідників є акарициди та інсетоакарециди дозволені згідно з "Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні".
Весняний період (розпускання бруньок, бутонізація)
Видаляти пошкоджені роздуті бруньки, проводити очистку у тріщинах кори для знищення зимуючих фаз шкідників і хвороб. При сильному заселенні шкідником - видаляти цілі гілки або кущі.
Велике значення в зниженні чисельності попелиць належить хижим комахам — кокцинелідам, золотоочкам, клопам із родин Nabidae та Anthocoridae, галицям і особливо личинкам мухсирфід — Platуcheirus ambigus Flln., Sphaerophoria taeniata Mg., Scaeva albomaculata Mg., S. pyrastri L., Syrphus ribesii L., S. vitripennis Mg., Episyrphus baltеatus Deg., Metasyrphus latifasciatus Mg.
Заходи захисту. Ранньовесняна (до набубнявіння бруньок обробка овіцидами кущів смородини та аґрусу. Економічний поріг шкодочинності: до цвітіння — від 15 до 50 % заселення попелицями листкових і плодових бруньок; після збирання ягід — 3 – 5 колоній на 100 верхівкових пагонів. У разі перевищення ЕПШ — проводити обприскування інсектицидами згідно з "Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні".
Літній період (кінець травня - вересень)
Цей період включає в себе всю вегетацію рослин від початку цвітіння до опадання листя. Під час цвітіння ягідних чагарників хімічні засоби захисту рослин не застосовують, щоб зберегти в саду бджіл та інших корисних комах, а також щоб уникнути опіків квіток пестицидами або розчинами добрив. Після цвітіння проводять обприскування мікробіологічними препаратами або настоями і відварами інсектицидних рослин. біологічними препаратами такі як Біофунгіцид планриз - препарат на основі живих бактерій Pseudomohas fluorescehs, має фунгіцидну і ростостимулюючу дію, використовується як протруйник насіння шляхом інокуляції та фунгіцид для обробки посівів с/г культур від хвороб на зернових, зернобобових, картоплі, помідорах, баклажанах, соняшнику, огірках, капусті, цибулі, плодових, кісточкових, ягідниках, квіткових культурах, від шкідників -, біопрепарат інсектицидної дії Актофіт
Цвітіння. Видаляти кущі агрусу, чорної смородини, уражених махровістю квіток.
Кінець цвітіння. Знищення ягід, пошкоджених шкідниками та хворобами. Видалення пошкоджених і хворих гілок.
Після збору врожаю. При пошкодженні рослин шкідниками при розвитку на листках грибних хвороб проводити обприскування інсектицидами та фунгіцидами згідно з "Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні".
Ягоди, які пошкоджені шкідниками і хворобами не можна вживати.
При проведенні робіт пов’язаних із хімічними препаратами використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратори, захисні окуляри, рукавиці) та дотримуйтесь правил особистої гігієни.
ГУ Держпродспоживслужби
у Львівській області
К.І.ВЕРЕЩИНСЬКА