Правильне протруєння бульб картоплі дає високий урожай
Однією з основних причин низької врожайності картоплі є широке розповсюдження різних хвороб і шкідників. Картопля, як жодна інша культура, надзвичайно вразлива до хвороб та шкідників. І без засобів захисту рослин неможливо виростити хороший урожай.
Отож погано поінформовані господарі не знають тонкощів протруєння бульб картоплі, проводять його навмання, а потім мають велике розчарування. Треба памя”тати, що з складу зберігання господарства або підвалу господарів бульби картоплі прохолодні, непрогріті, то протруювати їх не можна. В іншому випадку сходи бульб картоплі видадуться зрідженими або їх зовсім не буде.
Якщо ви не проростили бульби картоплі то такий посадковий матеріал треба прогріти і перед садінням або під час садіння протруїти. Коли виконано усе правильно тоді це призведе до посиленого росту й розвитку рослин картоплі.
На поверхні бульб містяться бактерії фітофторозу, ризоктоніозу, фомозу, сухої гнилі та інших хвороб. Бульби сильно перезаражуються під час сортування. Тому фунгіциди, що наносяться на поверхню бульб, є своєрідним захисним екраном проти шкідливих організмів. Протруювання зменшує кількість патогенів у 5-7 разів. Колорадський жук уже багато років є серйозною проблемою для всіх, хто вирощує картоплю. Є безліч препаратів, що знищують колорадського жука на кущиках картоплі, але які існують засоби для обробки картоплі перед посадкою?
Для протруювання посадкового матеріалу бульб картоплі пропонуються протруйники які зареєстровані та дозволені до використання в Україні згідно переліку пестицидів та агрохімікатів. Вони захищають рослини картоплі від шкідників: колорадського жука, личинок хрущів, дротяників та хвороб. Основним же способом захисту картоплі від хвороб і шкідників, як і раніше, є дотримання сівозміни та агротехніки культури.
Є найсучасніші протруйники у передпосівному захисті картоплі від шкідників та хвороб. Препарат складено за використання діючих речовин нового рівня що піднімають цей засіб до рівня найкращого стандарту галузі.
До складу препаратів входить системний фунгіцид з новим принципом дії на патоген, що гарантує відсутність резистентності (звикання) та виключну ефективність; та системний інсектицид найефективніших речовин широкого спектру дії.
В інструкції протруйників написано дуже багато, але яку бульбу картоплі протруювати і чи можна тримати протруєні бульби картоплі понад добу не сказано нічого. Бульби картоплі з обірваними кільцями, прив’ялені – самі по собі дуже ослаблені , а протруйники, дають сильну початкову енергію росту, спонукають викидати пагони. Тим часом у бульб картоплі уже більше немає сили, і вони не здатні до проростання . У ґрунті такий посадковий матеріал загниває або дає зріджені сходи.
Від хвороб протруювати бульби картоплі можна біологічним методом. Одним з елементів біологічного землеробства є застосування біопрепаратів для протруєння бульб картоплі. Рекомендуємо з біопрепаратів «Планриз – ризоплан» - діюча речовина живі бактерії Pseudomonas fluorescens штам АР-33, які виділені з природної різосфери, призначений для обробки бульб картоплі, зернових, овочевих і плодових культур, захищає від кореневих гнилей, іржі, справжньої і несправжньої борошнистої роси, парші, фітофторозу та інших хвороб – сприяє стимулюючій дії на ріст рослин і засвоєнню фосфору з ґрунту, не шкідливий для людини, теплокровних тварин, комах, риб, не нагромаджується в рослинах, не забруднює навколишнє середовище.
Один з важливих напрямів біологічного методу є збереження і підвищення ефективності природних ресурсів ентомофагів і корисних для захисту рослин мікроорганізмів.
Застосування даного біопрепарату зменшить хімічне навантаження на навколишнє середовище, покращить екологічну ситуацію.
Головне управління Держпродспоживслужби
У Львівській області
К.І.Верещинська