ЗАХОДИ БОРОТЬБИ З МЕДВЕДКОЮ
Один із найбільш небезпечних шкідників для рослин- медведка (вовчок звичайний або капустянка). На своєму шляху нищить все. Крім того, вони дуже багатоплідні (за раз самка відкладає до 300 яєць), тож боротися з ними треба постійно.
В наш час коли близько 90% овочів і картоплі вирощується в малих селянських фермерських господарствах та на присадибних ділянках, проблема боротьби з цим небезпечним шкідником, як ніколи, дуже хвилює багатьох працівників сільського господарства та овочівників-любителів. Медведка (капустянка або вовчок звичайний) – пошкоджує широке коло культурних рослин, особливо овочеві, картоплю. Шкідник зимує у ґрунті на стадії дорослої комахи (імаго). Вихід із зимівлі проходить у різний час. У верхніх шарах ґрунту комахи проявляють активність вже за температури ґрунту на глибині до 30 см до +8,5...+10°C. Масовий рух популяції спостерігається при температурі +12...+15°C, у цей же період медведка починає шукати їжу. Шкідник з’їдає висіяне насіння, підгризає коріння, виїдає великі порожнини у коренеплодах овочевих культур і бульбах картоплі.
Живе медведка у верхньому шарі грунту в норах, зрідка буває на поверхні. В присмерках та вночі робить невеликі перельоти. Живитися починає при температурі 12-14оС. Через 10-15 днів виходять личинки, які риють підземні ходи, вигризають дупла в коренеплодах буряків, моркви, бульбах картоплі. Пошкоджені рослини жовтіють, легко витягуються із землі. В результаті посіви бувають зріджені.
Боротьбу з медведкою слід проводити як в осінній, так і весняно-літній періоди. Ефективні і екологічно безпечні заходи боротьби слідуючі:
- восени облаштовують ловильні ями з гноєм (бажано кінським) заввишки 60-80 см куди на зимівлю збираються шкідники. У морозні дні гній викидають із ям і знищують;
- застосовують суміш води з гасом (100гр на1л води). Восени в кожну нірку вливають 30гр суміші;
- наприкінці травня і протягом червня міжряддя просапних культур інтенсивно розпушують;
- готують настій із несвіжого курячого посліду 2кг на відро води. Розчиняють, перемішують 1:5 і поливають землю 2-3 рази;
- 400г лушпиння та відходів цибулі заливають 10л води і витримують 4-5 днів. Перед використанням розчиняють у співвідношенні 1:5. Після дощу поливають землю 2-3 рази з інтервалом 5-7 днів;
- згубною принадою для медведки є яєчна шкарлупа, перетерта в порошок і змочена олією. Цю принаду загортають в ґрунт, від неї шкідник гине.
- Із хімічних заходів боротьби з медведкою для захисту сільськогосподарських культур застосовують препарати згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та «Доповнення…» до нього.
При проведенні робіт пов’язаних із хімічними препаратами використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратори, захисні окуляри, рукавиці) та дотримуйтесь правил особистої гігієни.
ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області
К.І.Верещинська