Боротьба з мишоподібними гризунами на с/г культурах
Літньо-осінній період цього року був досить сприятливим за погодними та кормовими умовами для розвитку та накопичення мишоподібних гризунів в агроценозах.
Водяна полівка Польова миша Сіра «звичайна» полівка
Значних збитків виробництву рослинницької, зернової продукції завдають мишоподібні гризуни, вони живляться рослинною їжею і здатні до швидкого розмноження, що обумовлено коротким циклом розвитку багатьох видів.
Найпоширенішими в районі є польова, лісова та хатня миші, а з полівок - сіра та звичайна. Миші живляться переважно насінням рослин, а серед полівок трапляються і зеленоїдні форми, які надають перевагу зеленому корму. У місцях скупчення нір полівок , які називаються колоніями, можна бачити ділянки, на яких рослини ніби вистригли, на таких ділянках утворюються лисини. До того ж вони є переносниками небезпечних хвороб для людей та свійських тварин.
Нині ж, коли землі в господарствах району, власників земельних часток ( паїв ) залишаються незораними й до мишей руки не доходять, слід чекати зростання чисельності мишоподібних гризунів. Миші зимують також у скиртах соломи і сіна.
Останніми роками дуже поширена полівка водяна або, за місцевою назвою (повх). Від інших гризунів вона відрізняється непоганим хутром, заради якого у старі часи на неї полювали, тепер її, як і крота, не виловлюють, і вона розмножується безперешкодно. Поселяється поблизу озер, річок, ставків але вкінці літа перебирається на посіви, на городи та у сади. Шкоду полівка спричиняє досить суттєву: гризе кореневу систему плодових насаджень. Погодно - кліматичні умови і багата кормова база сприяють подальшому розселенню і розмноженню гризунів на посівах сільськогосподарських культур.
Захист озимих, багаторічних трав від мишоподібних гризунів починають з осені за наявності 3-5 колоній на гектар. Систематичне обстеження полів, вчасний захист від гризунів забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур.
Для недопущення наростання чисельності мишоподібних гризунів рекомендуємо систематично проводити обстеження посівів і плодових насаджень і при чисельності шкідників 3(5) жилих колоній на 1га — провести захист посівів шляхом розкладання отруєних принад у жилі нори, відповідно до “Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”. При виконанні робіт суворо дотримуватися санітарних норм та правил.
Звертаємо вашу увагу на те, що родентицидні препарати з діючою речовиною фосфід цинку заборонені для використання.
Біологічний препарат
Бактороденцид - вологе зерно, на якому вирощені бактерії Ісаченка мишачого тифу застосовують його в дозі 2кг на гектар, у скиртах-5-
Державний фітосанітарний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби
К.І.Верещинська