Боротьба з мишоподібними гризунами на с/г культурах

Дата: 13.10.2022 14:13

Літньо-осінній період цього року був досить сприятливим за погодними та кормовими умовами для розвитку та накопичення мишоподібних гризунів в агроценозах.

Фото без опису  Фото без опису  Фото без опису

Водяна полівка                                           Польова миша                              Сіра  «звичайна»  полівка

Значних  збитків  виробництву  рослинницької, зернової  продукції  завдають  мишоподібні гризуни, вони  живляться    рослинною  їжею  і  здатні  до  швидкого  розмноження,  що  обумовлено  коротким  циклом  розвитку  багатьох  видів.

Найпоширенішими  в  районі  є  польова,  лісова  та  хатня  миші,  а  з  полівок  -  сіра  та  звичайна.   Миші  живляться переважно  насінням  рослин,  а  серед  полівок  трапляються  і  зеленоїдні  форми,  які  надають перевагу зеленому  корму.  У  місцях  скупчення  нір  полівок ,  які  називаються  колоніями,  можна  бачити  ділянки,  на  яких  рослини  ніби  вистригли,  на  таких  ділянках  утворюються  лисини.  До  того  ж  вони  є  переносниками  небезпечних  хвороб  для  людей  та  свійських  тварин.

Нині  ж,  коли  землі  в  господарствах  району,  власників  земельних  часток   ( паїв )  залишаються  незораними   й  до мишей  руки  не  доходять,  слід  чекати  зростання  чисельності  мишоподібних  гризунів. Миші    зимують  також  у  скиртах  соломи  і  сіна.

Останніми  роками  дуже  поширена  полівка  водяна  або,  за  місцевою  назвою (повх).  Від  інших    гризунів  вона  відрізняється  непоганим  хутром,  заради  якого  у  старі  часи  на  неї  полювали,  тепер  її,  як  і  крота,  не  виловлюють,  і  вона  розмножується  безперешкодно.  Поселяється  поблизу  озер,  річок,  ставків  але  вкінці  літа  перебирається  на  посіви,   на  городи  та  у  сади.  Шкоду  полівка  спричиняє  досить  суттєву:  гризе  кореневу  систему  плодових  насаджень.  Погодно - кліматичні   умови  і  багата  кормова  база  сприяють  подальшому  розселенню  і  розмноженню    гризунів  на  посівах  сільськогосподарських  культур.

Захист  озимих,  багаторічних  трав  від  мишоподібних  гризунів  починають  з  осені   за  наявності  3-5 колоній  на  гектар.  Систематичне  обстеження   полів,  вчасний  захист   від   гризунів  забезпечать  збереження  посівів  та  урожаю  озимих  культур.

Для недопущення наростання чисельності мишоподібних гризунів рекомендуємо систематично проводити обстеження посівів і плодових насаджень і при чисельності шкідників 3(5) жилих колоній на 1га — провести захист посівів шляхом розкладання отруєних принад у жилі нори, відповідно до “Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”. При виконанні робіт суворо дотримуватися санітарних норм та правил.

Звертаємо вашу увагу на те, що родентицидні препарати з діючою речовиною фосфід цинку заборонені для використання.

Біологічний  препарат

Бактороденцид  - вологе  зерно,  на  якому  вирощені  бактерії  Ісаченка  мишачого  тифу  застосовують  його  в дозі  2кг  на  гектар, у скиртах-5-30 г на куб. м,  у  парниках, складах  з  насіннєвою  продукцією – 50-100 г  на  100кв. м, смертельна  доза  міститься  у  2-3 зернинах.  Біологічні   препарати  надійно  захищають  урожай  та  безпечні  для  людей  і довкілля.

Державний  фітосанітарний інспектор

ГУ Держпродспоживслужби