Садибний будинок з парком поч. ХІХ ст.

Дата: 17.07.2023 15:29

Садибний будинок з парком поч. ХІХ ст., (охор. №1393) – знаходиться в центральній частині міста Пустомит. Велика за площею первісна територія прямокутної форми розпланування має на даний час відчужені ділянки.

Обкладинка часопису "Наша спадщина"  Cover of the magazine "Our Heritage"

Згідно кадастру 1855 року, складовими території були городи з ставком вздовж західної сторони, фруктовий сад з півночі, пейзажний парк в центральній частині та репрезентативна передпалацова ділянка з півдня.

Фото без описуПалац близько 1910 р

The palace around 1910

Photo materials from the site: Castles and temples of Ukraine

На даний час, пам’ятка втратила значні ділянки своєї території. Спорудження корпусів навчального закладу в радянський період та, віднедавна, корпусів готельно-відпочинкового комплексу «Злата», - привело до втрати значної площі із західної та північної сторін території садибно-паркового комплексу.

Палац в Пустомитах, парковий фасад. 1909 р. З бібліотеки Polona.pl

Palace in Pustomyty, park facade. 1909. From the library of Polona.pl

Photo materials from the site: Castles and temples of Ukraine

Зараз межа території садиби проходить вздовж ділянки вул. Грушевського з східної сторони; з півдня охоплена проїздом з забудовою протилежної сторони корпусами районної лікарні; з заходу межа проходить бетонною огорожею новозбудованого готельно-відпочинкового комплексу «Злата»; з північно-західної сторони – з територією навчального закладу; з півночі територія парку зливається з територією Народного дому.

Палац та флігель садиби перебувають в стані тривалої реставрації. Розпланування парку частково знівельоване, втрачені деякі цінні породи дерев. Нещодавно у парку відновлено пішохідні доріжки, облаштовано дитячі і спортивні майданчики, встановлено вуличне освітлення та елементи благоустрою.

Фото без описуПалац в Пустомитах. 7 квітня 2009 р.

Palace in Pustomyty. April 7, 2009

Photo materials from the site: Castles and temples of Ukraine

Садибний будинок з парком розташовані в центральній частині міста. Територія помістя визначена на кадастрі 1850 року. Будівля мурована, одноповерхова з мансардою, в плані – видовжений прямокутник з центральними ризалітами на головному і парковому фасадах.

Ризаліт головного фасаду оформлений чотирма тоскальними колонами, які підтримують антаблемент і трикутний фронтон. Обабіч сходів знаходяться кам’яні скульптури левів. П’ятигранний ризаліт з боку парку окреслений терасою з одномаршевими сходами та огородженням-балюстрадою. Віконні прорізи обрамлені, вікна мансардного поверху декоровані металевими виколотками у вигляді валют.

Будинок збудований в класицистичному стилі. До садиби примикає англійський парк з збереженими елементами просторово-планувальної композиції (живописні групи дерев рідкісних порід).

Палац в Пустомитах. 2020 р.  Palace in Pustomyty. 2020

Відеопрезентація Часопису "Наша спадщина" Videopresentation of "Our Heritage" Magazine ТУТHERE

Джерело: Часопис "Наша спадщина"№2 (22)

Manor house with a park of the 19th century

Manor house with park 19th century, (guard No. 1393) - is located in the central part of the city of Pustomyt. The original territory, which is large in area and has a rectangular layout, currently has alienated areas.

According to the cadastre of 1855, the territory consisted of gardens with a pond along the western side, an orchard in the north, a landscape park in the central part and a representative pre-palace area in the south.

Currently, the monument has lost significant areas of its territory. The construction of the buildings of the educational institution in the Soviet period and, more recently, the buildings of the Zlata hotel and recreation complex - led to the loss of a significant area from the western and northern sides of the territory of the manor and park complex.

Now the border of the estate runs along the section of the street. Hrushevsky from the east side; from the south it is covered by a road with buildings on the opposite side of the district hospital; from the west, the border passes through the concrete fence of the newly built Zlata hotel and recreation complex; on the north-western side - with the territory of the educational institution; from the north, the territory of the park merges with the territory of the People's House.

The palace and the wing of the manor are in a state of long-term restoration. The layout of the park has been partially leveled, some valuable tree species have been lost. Recently, pedestrian paths have been restored in the park, children's and sports grounds have been arranged, street lighting and landscaping elements have been installed.

The manor house with a park is located in the central part of the city. The territory of the estate is defined in the cadastre of 1850. The building is brick, one-story with an attic, in plan - an elongated rectangle with central risalites on the main and park facades.

The elevation of the main facade is decorated with four mournful columns that support the entablature and a triangular pediment. On either side of the stairs are stone sculptures of lions. The pentagonal risalite from the park side is outlined by a terrace with single-step stairs and a balustrade fence. The window openings are framed, the windows of the attic floor are decorated with metal punches in the form of currencies.

The house was built in a classicist style. Adjacent to the manor is an English park with preserved elements of the spatial planning composition (picturesque groups of trees of rare species).

Videopresentation of "Our Heritage" Magazine HERE

Source: Magazine "Our Heritage" No. 2 (22)