Як запобігти використання насіння сортів генетично-модифікованих сільськогосподарських культур

Дата: 28.03.2024 14:34
Кількість переглядів: 44

 Фото без опису

  Використання насіння сортів сільськогосподарських культур створених на основі генетично модифікованих організмів до їх державної реєстрації заборонено. Для початку, що таке ГМО? Генетично модифіковані (ГМ) рослини – рослини, генетичний матеріал яких  (послідовність ДНК) був штучно замінений методом генної інженерії. Відповідно до Закону України № 1103-V «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», який регулює поводження з ГМО, генетично модифікований організм, живий змінений організм (ГМО) — будь-який організм, у якому генетичний матеріал був змінений за допомогою штучних прийомів перенесення генів, які не відбуваються у природних умовах.  Соя, кукурудза, ріпак та бавовник  є найпоширенішими геномодифікованими культурами серед сільськогосподарських культур. У деяких країнах дозволено вирощування генетично модифікованої картоплі, томату, рису, кабачків та ін. Але, ще досконало не вивчений вплив ГМО на організм людини незважаючи на те, що сучасний рівень науково-технічного прогресу відкриває значні перспективи для розвитку генної інженерії та застосування її в сільському господарстві,  тому неможливо твердити про їх користь чи шкоду. На даний час, використання генетично модифікованих організмів регулюється Законом України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів». Цим законом передбачено заборону на промислове виробництво та введення в обіг ГМО, а також продукції, виробленої  із  застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації (стаття 15) та ввезення  на митну територію України ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації, за винятком таких, що призначені для науково-дослідних цілей або державних апробацій (випробовувань) (стаття 16). Повинні відповідати вимогам біологічної та генетичної безпеки сорти рослин із застосуванням ГМО. Біологічна безпека, згідно з законом, полягає у відсутності негативного впливу на людину (в тому числі й на майбутні покоління), сільськогосподарські рослини та тварини, а також на інші живі організми. Генетична безпека передбачає відсутність неприродного та неконтрольованого впливу на геном людини, сільськогосподарських тварин та рослин, інші біологічні об’єкти.

Відсутня інформація про реєстрацію генетично модифікованих організмів сортів сільськогосподарських рослин у відкритій системі на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України. Тому, є незаконним  використання сортів сільськогосподарських культур, створених на основі генетично модифікованих організмів. У зв’язку з вищевказаним, рекомендуємо перед придбанням насіння сільськогосподарських рослин обов’язково звернути увагу на наявність сортів, що пропонуються до реалізації, в Державному реєстрі сортів рослин придатних до поширення в Україні, перевірити наявність та чинність сертифікатів, що засвідчують сортові та посівні якості насіння, звірити данні занесені до супровідних документів з даними, що нанесені на етикетки якими марковано пакування з насінням. Це дасть змогу певною мірою пересвідчитись, що насіння яке ви купуєте не є генетично модифікованим, оскільки дія ЗУ «Про насіння і садивний матеріал» не поширюється на обіг насіння і садивного матеріалу генетично модифікованих організмів (рослин), і відповідно, вищеназвані документи, які передбачені даним законом, видаються лише на сорти рослин які не є генетично модифікованими. Перевірити наявність ГМО в складі насіння, яке ви купуєте, можна шляхом відбору проб від партій насіння та перевірки в лабораторіях акредитованих на визначення наявності або відсутності генетично модифікованих організмів. Правильно здійснений відбір проби та її підготовка до аналізу є обов´язковою умовою для отримання достовірних результатів якісної та кількісної оцінки вмісту ГМО в насінні, зерні, рослинах. Відбір зразків насіння, зерна здійснюється на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю) згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Проводить такий відбір проб посадова особа органу державного нагляду (контролю) у сфері рослинництва та розсадництва – державний інспектор з насінництва та розсадництва         

    ГУ Держпродспоживслужби. Статтею 18 Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» передбачено, що порушення вимог цього Закону і прийнятих на його основі нормативно-правових актів тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність згідно із законом. В тому числі відповідальність несуть особи, які винні у використанні незареєстрованих ГМО або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей), приховування або перекручення інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю та здоров’ю людини чи навколишньому середовищу;,недотримання або порушення вимог стандартів, регламентів, санітарних норм і правил використання, транспортування, зберігання, реалізації ГМО;,порушення правил утилізації та знищення ГМО;,невиконання законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний нагляд і контроль.. Інформація має рекомендаційний характер.

 

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області                              

К.І.Верещинська

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь