Захист бджіл від пестицидів

Дата: 04.04.2024 09:56
Кількість переглядів: 76

Фото без опису

      Однією з найдавніших галузей економіки,є бджільництво  але воно стикається з численними загрозами. В умовах широкого застосування хімічних препаратів у сільському і лісовому господарстві все гострішою стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь. Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур.

   Протягом останніх  років в районі посівні площі під ріпак, соняшник, сади збільшуються, а відтак частіше застосовуються інсектициди. Вплив пестицидів на мозок бджіл можна порівняти з наслідками епілептичних припадків у людини - спочатку нервова тканина гіперактивується, а потім нейрони "вимикаються", що й загальмовує роботу мозку.

  Також ентомологи довели, що під дією пестицидів у бджіл погіршується пам'ять та інші розумові здібності. Пестициди викликають у бджіл епілепсію. Найнебезпечніші для комах комбіновані пестициди.

   Для   аграріїв залишається актуальним питання: як захистити культурні рослини від шкідників та при цьому не зашкодити бджолам? Майже 80% рослин запилюються перехресним методом – за допомогою комах (бджоли, оси, метелики). Масова загибель бджіл може призвести до зникнення багатьох видів рослин, у тому числі сільськогосподарських, оскільки майже 80% з них запилюють медоносні бджоли. Великий вчений Ейнштейн свого часу стверджував, що коли на Землі зникнуть бджоли, то це і буде кінцем світу.      

   Без інтенсивного запилення за допомогою бджіл не можливо отримати високі урожаї таких культур, як ріпак, соняшник, гречка та плодових дерев. Вважають, що бджоли забезпечують 30% урожайності культур.  В боротьбі проти шкідників зростає асортимент та об’єми застосування інсектицидів. На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки на відстані у межах видимості від одного знаку до другого, які повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні. Знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків.  Щоб запобігти проблемі знищення бджіл, необхідно використовувати малотоксичні для них інсектициди та правильно вибирати час і період обробки поля. Правильно вибраний період обробки – це найважливіша умова, оскільки бджоли збирають нектар сезонно (з кінця квітня до середини жовтня). При тому літають вони тільки вдень при теплій сонячній погоді коли температура повітря не нижче +10°С.

  Тому обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечерні години.. Але для обробки посівів ріпаку, соняшнику, садів нектароносів краще вибирати вечірній час, що дозволить запобігти контакту бджіл зі шкідливими препаратами                                                                                                                     

  Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, безпосереднього контакту покрову бджіл з робочим розчином інсектицидів. Обробка квітучих медоносів і пилконосів проводиться в стадіях бутонізації до початку та після закінчення цвітіння рослин.(пункт 10 розділу III у редакції наказу Міністерства аграрноїполітики та продовольства України від 24.05.2023 р. N 1188). При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів в повідомленні сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого міста медозбору, на відстань більше 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік. ( «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96.)  Використовувати не токсичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди, такі як Моспілан ВП, Біская 240 OD, м.д., Маврік, ЕВ., Каліпсо 480SC, Омайт 570,в.е., Кораген 20, КС та інші. Пестициди попадають в організм бджіл трьома шляхами: через шкірні покрови, разом з кормом та водою, при вдиханні повітря, насиченого пестицидами

  Мед, отриманий з обробленої пестицидами культури, містить їх залишки, що знижує харчові та лікувальні властивості цього цінного продукту. Такий мед є джерелом отруєння бджолиного розплоду, що також негативно впливає на життєздатність та продуктивність бджолосімей і пасіки в цілому.Тому для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ними..

Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні». Згідно ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст.11 Закону України “Про пестициди і агрохімікати” працівники, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами, які працівники не мають посвідчення і допуску до роботи з пестицидами і агрохімікатами  до роботи не допускаються.                                                                                                                                                               

  Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст. 21 Закону України «Про захист рослин», ст. 38 Закону України «Про бджільництво» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.  

  Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в органі місцевого самоврядування, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати, орган місцевого самоврядування, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевозках.                                                                                                                                                         

  Фізичні та юридичні особи, які застосовують ХЗЗР Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу) – ст.30 ЗУ «Про бджільництво»;

   Відповідно до статі 37 Закону України «Про бджільництво» при застосуванні засобів захисту рослин  зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через медіа попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. 

   Відповідно до пунктів 3-10 розділу 3 «Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин» затвердженої наказом Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 повинні:

    - вживати всіх заходів з метою попередження отруєння бджіл;

 - завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування, ГУ Держпродспоживслужбу(управління Фітосанітарної безпеки),  про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування;

  - завчасне повідомлення подати до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин. У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування.      Повідомлення повинно містити таку інформацію:

- дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;

 - територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га),     кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо);

 - назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;

  - спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;

  - терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;

 - прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання;

   -  дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);

   -  відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин;

   - завчасні повідомлення про використання засобів захисту рослин на одній  земельній ділянці (декількох земельних ділянках в одній місцевості) повинні подаватися кожного разу фізичними особами та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування в разі використання засобів захисту рослин. Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченню місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.

 

 

 

 

 

 

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області                                                                                             К.І.Верещинська

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь