Прийомна сімʼя
Прийомна сімʼя — це сім’я, де виховуються діти, які не можуть жити зі своїми біологічними родинами. Це родина, де дітей доглядають і виховують, як власних, де вони відчувають тепло, підтримку і мають можливість зростати та розвиватися в безпеці й любові.
Ключові факти
Прийомна сім'я: виховання дітей у сім'ї громадян України.
Статус: прийомними батьками може бути як сімейна пара, так і людина, яка не перебуває у шлюбі.
Винагорода: виховання дітей здійснюється за плату від держави (грошове забезпечення).
Кількість дітей: прийомна сім'я може прийняти від 1 до 4 дітей.
Категорія дітей: прийомна сім'я призначена для виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Під час воєнного стану до таких сімей можуть тимчасово влаштовувати й інших дітей, які залишились без батьківського піклування.
Спільне проживання: діти виховуються та проживають разом із прийомною сім'єю.
Період: діти проживають у прийомній сім'ї до 18 років або до закінчення закладу освіти. Особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність, за їхнім вибором можуть продовжити проживати і виховуватися у прийомній сім'ї до досягнення ними 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти.
Права дітей: за дітьми зберігаються їхній статус, право на всі виплати та житло, право підтримувати зв'язок із біологічною родиною.
Хто може бути прийомними батьками?
Створити прийомну сімʼю може подружжя (особи, які перебувають у шлюбі) або окрема повнолітня, працездатна, платоспроможна, здорова людина, яка має власне житло (у випадку подружжя ці вимоги застосовуються щодо кожного з них).
Щоб створити прийомну сімʼю, важливо, щоб кожен із подружжя дав згоду на це. Якщо спільного рішення немає - прийомна сімʼя не може бути створена.
При влаштуванні дітей у прийомну сімʼю враховується вік прийомних батьків і самих дітей: коли батьки досягають пенсійного віку - усі діти мають досягти повноліття для вибуття із прийомної сімʼї. Якщо пенсійного віку досягає один із прийомних батьків - тривалість перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків. В окремих випадках, за згодою сторін, прийомна сімʼя може функціонувати і після досягнення прийомними батьками пенсійного віку, але не більше, ніж протягом п’яти років.
Хто не може бути прийомними батьками?
Прийомними батьками не можуть бути особи, зазначені в статті 212 Сімейного кодексу України:
- люди, які визнані недієздатними або їх дієздатність обмежена;
- люди, позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
- ті, хто раніше усиновлювали або приймали на виховання дитину, але цей процес було скасовано з їхньої вини;
- люди, які отримують лікування в психіатричному чи наркологічному центрі або перебувають на обліку в таких диспансерах;
- люди, які зловживають алкоголем або наркотиками;
- ті, хто не має постійного житла та стабільного доходу (середньомісячний сукупний дохід сім'ї на одну особу за попередні шість місяців перед поданням заяви про утворення прийомної сімʼї повинен дорівнювати або перевищувати прожитковий мінімум, встановлений законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення);
- люди із певними хворобами, визначеними офіційним органом охорони здоров'я (Перелік захворювань, за наявності яких особи не можуть бути альтернативними батьками);
- ті, хто має кримінальну історію;
- люди, які через свій стан здоров'я потребують постійного догляду;
- особи без громадянства;
- ті, хто в шлюбі з особою, яка за законом не може бути батьком-вихователем;
- особи, з якими проживають члени сім'ї (в тому числі малолітні та неповнолітні діти), які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства;
- будь-які інші особи, чиї інтереси суперечать інтересам дитини.
Діти, яких можна влаштувати у прийомну сімʼю
На виховання та спільне проживання в прийомну сімʼю влаштовуються діти, які мають статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування:
- діти-сироти — діти, у яких померли або загинули батьки, і це підтверджується свідоцтвом про смерть кожного з них;
- діти, позбавлені батьківського піклування — діти, про яких не піклуються їхні батьки з різних причин:
- суд позбавив їх батьківських прав;
- діти відібрані від батьків без позбавлення батьківських прав;
- батьки визнані безвісно відсутніми;
- суд визнав батьків померлими;
- батьки визнані недієздатними;
- батьки у в'язниці;
- батьки утримуються під вартою через кримінальне провадження;
- батьки розшукуються поліцією;
- мають тривалу хворобу, яка заважає їм виконувати батьківські обов'язки;
- дитину покинули в лікарні або відмовились її забирати;
- батьки перебувають у районах військових дій або на тимчасово окупованих територіях;
- батьки зникли безвісти за особливих обставин;
- батьки є військовополоненими;
- батьки утримуються в полоні держави-агресорки;
- діти, які розлучені з сім'єю, визнані біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.
Зверніть увагу:
Біологічні батьки дитини, яка має статус позбавленої батьківського піклування, мають можливість виправити ситуацію: створити належні умови, за яких дитина може повернутися у власну сім'ю та отримати там повноцінний догляд і виховання, любов і турботу.
Якщо ви створюєте прийомну сімʼю і приймаєте на виховання дітей — ви забезпечуєте їм сімейний догляд замість інституційного утримання.
Деякі діти, які виховуються у прийомній сімʼї, можуть бути усиновленими. Прийомні батьки отримують пріоритетне право на усиновлення цієї дитини. Також прийомні діти можуть бути повернуті біологічним батькам, якщо їхні життєві обставини змінюються і вони зможуть піклуватися про своїх дітей.
Під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану дітей, які залишилися без батьківського піклування, можна взяти у прийомні сімʼї на умовах тимчасового влаштування. При цьому кількість дітей у такій прийомній сімʼї не може перевищувати граничну чисельність, встановлену законодавством.
Якщо у Вас виникли додаткові питання то працівники служби у справах дітей Пустомитівської міської ради допоможуть краще розібратися в процедурі створення прийомної сім’ї, усиновлення та інших сімейних форм виховання дітей.
Адреса служби: м. Пустомити, вул. М. Грушевського, 11 (будинок з левами) Pustomyty_SSD@ukr.net